NABÓR TEKSTÓW: De-koincydencja w sztukach. Wyzwanie czy rozwiązanie? „Art Inquiry” 2025
Współczesny francuski filozof o międzynarodowej renomie François Jullien, w publikacj De-coincidence: Where Art and Existence Come From/ Dé-coincidence: D'où viennent l'art et l'existence włącza w dyskurs naukowy koncepcję "De-koincydencji" ( fr. dé-coïncidence). Odnosi się w niej do procesu/sytuacji, w których rzeczywistość i tożsamość przestają być postrzegane jako stabilne i jednoznaczne (jak twierdzi filozof „sklejone” - koincydentne ze sobą), a zamiast tego otwierają się na nowe możliwości i interpretacje (stając się de-koincydentne).
Jullien wskazuje, że zarówno sztuka, jak i egzystencja są nierozerwalnie związane z owym procesem dé-coïncidence – odchodzeniem od ustalonego porządku w kierunku nowości i odkrywania nieznanego. Zwłaszcza w sztuce dochodzi do rozbicia stabilnych form i tożsamości, co otwiera przestrzeń na nowość i kreatywność. To, co wydawało się niezmienne, zostaje zakwestionowane, a tym samym staje się płynne i otwarte na reinterpretację. To właśnie egzystencjalny wymiar sztuki wyraża się poprzez jej zdolności do odkrywania nowych aspektów istnienia, podczas gdy twórczość jako proces dé-coïncidence sprawia, że artysta, otwierając się na nieznane, tworzy nowe formy wyrazu i znaczenia.
Redakcja chciałaby z dumą zaznaczyć że numer pisma „Art Inquiry” w 2025 będzie wyjątkowy, gdyż otwierać go będzie tekst autorski profesora Julliena dotyczący jego przemyśleń na temat koncepcji de-koincydencji w kontekście sztuki.
Przeczytaj więcej na temat NABÓR TEKSTÓW: De-koincydencja w sztukach. Wyzwanie czy rozwiązanie? „Art Inquiry” 2025