Instrukcja dla strażników więziennych z 4/16 marca 1853 r. w świetle akt Komisji Wojewódzkiej i Rządu Gubernialnego Płockiego
DOI:
https://doi.org/10.26485/SPE/2020/115/1Słowa kluczowe:
historia więziennictwa, Królestwo Polskie, historia prawa, system penitencjarnyAbstrakt
Przedmiot badań: Przedmiotem badań była analiza przepisów wydanej w dniu 4/16 marca 1853 r. Instrukcji dla strażników więziennych regulującej procedurę przyjęcia do służby, zakres obowiązków strażników więziennych i ich odpowiedzialność dyscyplinarną. Zagadnienie to pozostawało na marginesie zainteresowań badaczy i nie doczekało się istotnego opracowania, w szczególności w zakresie analizy źródłowej.
Cel badawczy: Celem badań była nie tylko ocena samych regulacji prawnych, ale przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie, jak te przepisy funkcjonowały w praktyce. Czy ich wprowadzenie odniosło zamierzony skutek w zakresie poprawy stanu służby więziennej, a także lepszej organizacji i funkcjonowania zakładów karnych. W tym celu wykorzystano materiał archiwalny zgromadzony w Archiwum Państwowym w Płocku w zespole Komisji Wojewódzkiej i Rządu Gubernialnego Płockiego.1
Metoda badawcza: Przy pracy nad artykułem, co uzasadnia charakter badań historyczno-prawnych, wykorzystano przede wszystkim metodę badawczą dogmatyczną oraz historyczną.
Wyniki: Pozytywnie należy ocenić przepisy stawiające kandydatom na strażników więziennych podstawowe wymogi kwalifikacyjne, a także wprowadzenie okresu próby, co pozwalało administracji więziennej w praktyce zweryfikować przydatność kandydata do zawodu. Niestety nowa Instrukcja nie zmieniła istotnie oblicza straży więziennej, co głównie wynikało po prostu z braku odpowiednich kadr chętnych do pracy. I mimo wprowadzonych regulacji nadal ogromnym problemem było pijaństwo wśród strażników oraz brak należytego nadzoru nad więźniami. Oceniając z kolei przepisy Instrukcji regulujące obowiązki strażników więziennych, wydaje się, iż od samego początku przepisy niezwykle drobiazgowe, wręcz kazuistyczne nie miały szans na wdrożenie w praktyce. Powszechnie zgłaszanym przez nadzorców więzień był problem wyegzekwowania od straży więziennej nawet podstawowych obowiązków wynikających z dotychczas obowiązujących regulacji. Niewątpliwie najpełniej udało się wdrożyć przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej. Analizowane źródła pokazują, iż nadzorcy więzień generalnie orientowali się w tych regulacjach i powoływali się na nie w postępowaniach dyscyplinarnych.
Liczba pobrań
Bibliografia
Zbiór Przepisów Administracyjnych Królestwa Polskiego, Wydział Spraw Wewnętrznych, cz. VI, t. I, t. II, Drukarnia J. Jaworski, Warszawa 1868.
Archiwum Państwowe w Płocku, zespół nr 50/15/0 – Komisja Wojewódzka i Rząd Gubernialny Płocki 1816–1866, sygn.: 243, 244, 246, 247, 249, 250, 252, 254, 259, 260.
Niemcewicz J.U., O Więzieniach publicznych czyli Domach pokuty rzecz krótka, brak wydawcy, Warszawa 1818.
Potocki K., Projekt ogólnego i szczególnego polepszenia stanu i administracji więzień w Królestwie Polskim, Warszawa 1819.
Skarbek F., O poprawie moralney winowayców w więzieniach, Drukarnia Jego Ces. Królew. Mości Rządowej, Warszawa 1822.
Bieda J., Decyzje centralnych organów rządowych w procesie kształtowania systemu organizacji więziennictwa Królestwa Polskiego na tle wybranych polskich koncepcji penitencjarnych początku XIX wieku, Studia Prawno-Ekonomiczne 2015/XCIV, ŁTN, Łódź, s. 11–31.
Bieda J., Rydz-Sybilak K., Ewolucja celów i warunków wykonywania kary pozbawienia wolności od średniowiecza po czasy współczesne, w: Kara Kryminalna – perspektywa historyczna i penologiczna, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2019, s. 65–81.
Bugajski Z., Wykład więzienioznawstwa, Drukarnia Działu Pracy Więzienia Karnego, Warszawa 1926.
Czerwiec M., Więzienioznawstwo, Zarys rozwoju więziennictwa, Centralny Zarząd Więziennictwa, Warszawa 1958.
Kaczyńska E., Ludzie ukarani. Więzienia i system kar w Królestwie Polskim 1815–1914, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1989.
Piątkowski S., System penitencjarny Królestwa Polskiego w okresie międzypowstaniowym (1831–1863). Organizacja i funkcjonowanie miejsc odosobnienia oraz warunki życia osadzonych, Res Historica 2015/40, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin, s. 135–158.
Rabinowicz L., Podstawy nauki o więziennictwie, Gebethner i Wolff, Warszawa 1933.
Senkowska M., Kara więzienia w Królestwie Polskim w pierwszej połowie XIX wieku, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, Wrocław 1961.
Smyk G., Korpus urzędników cywilnych w guberniach Królestwa Polskiego w latach 1867–1915, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2004.
Zarzycki W., Więziennictwo w czasach Królestwa Polskiego, Problemy Praworządności 1983/2, Ministerstwo Sprawiedliwości – Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, s. 49–57.